- دانلود پروژه , مقاله , پاورپوینت , انواع پرسشنامه گزارش كارآموزي شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران
تماس با ما ایمیل: nirvana70777@gmail.com شماره تماس ( فقط اس ام اس ): 09369459753

گزارش كارآموزي شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران

گزارش كارآموزي شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران

گزارش كارآموزي شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران

 

projeha.net بزرگترین سایت دانلود پروژه و مقالات دانشجویی

 

تعداد صفحات : 29     فرمت :   word

 

 

آشنايي با شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران

تاريخچه

يكي از شركتهاي مهم فرعي تابع شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب شركت بهره برداري نفت وگاز گچساران است كه با توليد متوسط 740 هزار بشكه نفت در روز سهم عمده اي در تأمين درآمدهاي اقتصادي كشور دارد.
اداره مركزي اين شركت از حيث جغرافيايي در استان كهكيلويه و بويراحمد واقع شده ، ليكن تأسيسات شركت در چهار استان خوزستان ، بوشهر ، كهكيلويه و بويراحمد و فارس قراردارد. همين ويژگي ، موقعيت اين شركت را در بين ساير شركتها ممتاز ساخته است.

اهداف
شركت بهره برداري نفت وگاز گچساران مسئوليت توليد صيانت شده از 18 ميدان نفتي را با استفاده از 654 حلقه چاه ، 10 واحد بهره برداري ، 3 كارخانه نمكزدايي ، 11 ايستگاه تقويت فشار و تزريق گاز ، 3 مجتمع بزرگ گاز و گاز مايع شامل كارخانه گاز و گازمايع – 900 پازنان – 2 و پالايشگاههاي گاز و گاز مايع – 1200 گچساران و 1300 بي بي حكيمه ، سيستم توليد و تزريق گاز پازنان/گچساران ، سيستم گاز آغارودالان مشتمل بر12 دستگاه ، شيرگاه و لخته گير مايع ، 5 واحد آزمايشگاه شيميايي ، 5 واحد آبرساني ، 70 مجموعه تفكيك گرسرچاهي، 2 مجموعه تفكيك و تقويت فشار سرچاهي ، 3 ايستگاه برق و حدود 6247 كيلومتر خط لوله 4 تا 42 اينچ را برعهده دارد. اين شركت 13 مخزن در مدار دارد كه عمده توليد نفت به ترتيب از مخازن گچساران ، بي بي حكيمه و رگ سفيد – 2 صورت مي گيرد. مخازن بينك ، گلخاري ، نرگسي ، چلينگر، پازنان – 2 سياهمكان ، گرنگان ، سولابدر، رودك و خويز نيز به ترتيب چهارمين تا سيزدهمين مخزن در مدار اين شركت محسوب مي شوند. علاوه براين مخازن، كيلوركريم، زاغه ، چهار بيشه ، منصور آباد و كوه كاكي جمعاً با ظرفيت مجاز توليد 18 هزار بشكه در روز ، بعنوان مخازن برنامه شده اين شركت تلقي مي شوند.
توليد نفت
براساس سياست گذاري هاي كلان وزارت نفت و برنامه ارائه شده شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، ظرفيت توليد مؤثر(PGR) اين شركت در سال 1385 ، روزانه 707 بشكه اعلام گرديده كه با رعايت توليد صيانتي از مخازن ، ميانگين توليد واقعي اين شركت طي نيمه اول سال 85 حدود 5/754 هزار بشكه در روز بوده است.

 
توليد و تزريق گاز
براساس مطالعات انجام شده بيشترين بازيافت از مخازن گچساران و بي بي حكيمه زماني ميسر خواهد بود كه تزريق گاز در اين مخازن انجام پذيرد و در اين راستا از سال 1356 تاكنون گاز گنبدلي مخزن پازنان پس از فراورش در كارخانه گاز و گاز مايع – 900 از طريق خط لوله 26 اينچ انتقال گاز در ميدان گچساران تزريق مي گردد كه در نيمه اول سال 1385 روزانه حدود 1/297 ميليون فوت مكعب گاز همراه نفت مخزن گچساران جمع آوري شده كه پس از فراورش در 4 ايستگاه تقويت فشار ضعيف و مايع گيري و شيرين سازي در پالايشگاه گاز وگاز مايع -1200 ، 5/137 ميليون فوت مكعب از آن به اضافه 2/700 ميليون فوت مكعب گازگنبدي پازنان در 17 حلقه چاه تزريق شده است. در مخزن بي بي حكيمه نيز از آبان ماه سال 1374 تزريق گاز آغاز گرديده كه طي نيمه اول سال 85 روزانه حدود 31/178 ميليون فوت مكعب گاز همراه نفت ميادين رگ سفيد و بي بي حكيمه جمع آوري شده و پس از فراورش در 4 ايستگاه تقويت فشار ضعيف ( ايستگاه رگ سفيد – 1 در شركت آغاجاري) ، مايع گيري و شيرين سازي در پالايشگاه گاز و گاز مايع -1300 و فشار افزايي در ايستگاه تقويت فشارقوي سياهمكان ، 67/56 ميليون فوت مكعب از آن به اضافه حدود 83/70 ميليون فوت مكعب در روز گاز گنبدلي مخزن پازنان در 4 حلقه چاه تزريق شده است. گاز گنبدي پازنان -2 نيز توليد و پس از جمع آوري و فراورش در 22 حلقه چاه مخازن گچساران و بي بي حكيمه تزريق گرديده است.
توليد گاز مايع و نفت
علاوه بر توليد نفت وگاز ، گاز مايع و نفتا نيز از ديگر توليدات با ارزش اين شركت است كه در مجتمع هاي پالايشگاهي گاز و گاز مايع – 1200 و 1300 گچساران و بي بي حكيمه و مجتمع گاز و گاز مايع – 900 پازنان -2 توليد مي شود.
شرح وظايف
منطقه نفتخيز گچساران در سالهاي 3-1302 هجري شمسي مورد مطالعه قرارگرفت . درسال 1310 عمليات حفاري براي چندمين بار آغاز شد و پس از حفر چاههاي بسيار در لايه آسماري ، بالاخره توليد نفت از مخزن گچساران از سال 1318 هجري شمسي باچاه شماره 13 شروع گرديد.
ميدان نفتي گچساران در فاصله 220 كيلومتري جنوب شرقي اهواز قرارگرفته و شامل سازندهاي شكافدار آسماري و بنگستان است. اين ميدان ، طاقديسي به طول حدود70 كيلومتر و عرض 6تا15 كيلومتر دارد. عمده توليد نفت از سازند آسماري اين ميدان صورت مي گيرد كه عمدتاً از سنگهاي كربناتي تشكيل شده است. اولين چاه بنگستاني كه به توليد رسيد، چاه شماره 36 بود كه بهره برداري از آن از سال 1340 آغاز گرديد. تاريخچه بهره برداري از مخزن نشان مي دهد كه بجز يك دوره كوتاه بين سالهاي 1330 تا 1332 ، توليد از مخزن گچساران همواره ادامه داشته و توليد آن هميشه سيرصعودي داشته است.
شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران
یکی از شرکت های مهم فرعی تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که با تولید متوسط ۷۴۰ هزار بشکه نفت در روز سهم عمده ای در تامین درآمدهای اقتصادی کشور دارد .
اداره مرکزی این شرکت از حیث جغرافیائی در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده، لیکن تاسیسات شرکت در چهار استان خوزستان ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد و فارس قراردارد. همین ویژگی، موقعیت این شرکت را در بین سایر شرکت ها از درجه اهمیت ویژه ای برخوردار نموده است.

 

تاریخچه و موقعیت
منطقه نفتخیز گچساران در سالهای ۱۳۰۳ و ۱۳۰۲ هجری شمسی مورد مطالعه قرار گرفت . در سال ۱۳۱۰ عملیات حفاری برای چندمین بار آغاز شد و پس از حفر چاههای بسیار در لایه آسماری ، بالاخره تولید نفت از مخزن گچساران از سال ۱۳۱۸ هجری شمسی باچاه شماره ۱۳ آغاز شد.
میدان نفتی گچساران در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار گرفته و شامل سازندهای شکافدار آسماری و بنگستان بوده که در جهت عمومی شمال غربی ، جنوب شرقی طاقدیسهای میادین نفتی جنوب ایران واقع شده است. این میدان ، طاقدیسی به طول حدود ۷۰ کیلومتر و عرض ۶ تا ۱۵ کیلومتر است. عمده تولید نفت از سازند آسماری این میدان صورت می گیرد که عمدتاً از سنگهای کربناتی تشکیل شده است. اولین چاه بنگستانی که به تولید درآمد ، چاه شماره ۳۶ بود که بهره برداری از آن از سال ۱۳۴۰ آغاز گردید. تاریخچه بهره برداری از مخزن نشان می دهد که بجز یک دوره کوتاه بین سالهای ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ ، تولید از مخزن گچساران همواره ادامه داشته و میزان تولید نیز همیشه سیر صعودی داشته است بطوریکه در سال ۱۳۵۳ به حداکثر میزان خود یعنی بالغ بر ۹۴۰ هزار بشکه در روز رسیده است. مطالعات میزان بهره دهی چاهها نشان می دهد که شاخص بهره دهی از ۲ تا بیش از ۵۰۰ پام / بشکه در روز متغیر می باشد، که این اختلاف زیاد بین شاخص بهره دهی چاهها، بیانگر تاثیر شدید سیستم شکافدار و تراکم شکاف ها و نهایتاً برخورد دهانه چاه با شکافها می باشد.

 

مخازن و تأسیسات
شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران مسئولیت تولید صیانت شده از ۱۸ میدان نفتی را با استفاده از ۶۵۴ حلقه چاه ، ۱۰ واحد بهره برداری ، ۳ کارخانه نمکزدائی ، ۱۱ ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز، ۳ مجتمع بزرگ گاز و گازمایع شامل کارخانه گازوگازمایع-۹۰۰ پازنان-۲ و پالایشگاههای گازوگازمایع-۱۲۰۰ گچساران و ۱۳۰۰ بی بی حکیمه، سیستم تولید و تزریق گاز پازنان/گچساران ،‌ سیستم گاز آغارودالان مشتمل بر ۱۲ دستگاه ، شیرگاه و لخته گیر مایع، ۵ آزمایشگاه شیمیائی ، ۵ واحد آبرسانی ، ۷۰ مجموعه تفکیک گر سرچاهی ، ۲ مجموعه تفکیک و تقویت فشار سرچاهی ، ۳ ایستگاه برق و حدود ۶۲۴۷ کیلومتر خط لوله ۴ تا ۴۲ اینچ را برعهده دارد.
این شرکت دارای ۱۳ مخزن در مدار می باشد که عمده تولید نفت به ترتیب از مخازن گچساران با حدود ۴۷۸ هزار بشکه در روز ، بی بی حکیمه با حدود ۱۰۸ هزار بشکه در روز و رگ سفید-۲ با حدود ۶۶ هزار بشکه در روز صورت می گیرد. مخازن بینک، گلخاری، نرگسی، چلینگر، پازنان-۲، سیاهمکان، گرنگان، سولابدر، رودک و خویز نیز به ترتیب چهارمین تا سیزدهمین مخزن در مدار این شرکت محسوب می شود. علاوه بر این مخازن، کیلورکریم، زاغه، ‌ چهاربیشه، منصور آباد و کوه کاکی جمعاً با ظرفیت مجاز تولید ۱۸ هزار بشکه در روز، بعنوان مخازن برنامه شده این شرکت تلقی می شوند.

تولید نفت
براساس سیاست گذاری های کلان وزارت نفت و برنامه ارائه شده از سوی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، ظرفیت تولید مؤثر (PGR) این شرکت ۷۰۷ هزار بشکه در روز در سال ۸۵ اعلام گردیده که با رعایت تولید صیانتی از مخازن، میانگین تولید واقعی این شرکت طی نیمه اول سال ۸۵ حدود ۵/۷۵۴ هزار بشکه در روز بوده که در مقایسه با PGC و پیش بینی پانزده روزه به ترتیب معادل ۷/۱۰۴ و ۶۱/۹۸ درصد تعهدهای این شرکت بوده است. اختلاف اندک میان میزان برنامه شده و تولید واقعی نفت عمدتاً مربوط به مشکلات فنی چاهها،‌ انجام آزمایش ها،‌ تعمیرات اساسی و عوامل مختلف دیگر نظیر عملیات اسیدکاری، ‌قطع برق، ‌عدم نیاز به نفت و انجام اصلاحیه ها و کارهای تعمیراتی بوده است.

تولید و تزریق گاز
بر اساس مطالعات انجام شده بیشترین بازیافت از مخازن گچساران و بی بی حکیمه زمانی میسر خواهد بود که تزریق گاز دراین مخازن انجام پذیرد و در این راستا از سال ۱۳۵۶ تا کنون گاز گنبدی مخزن پازنان پس از فرآورش در کارخانه گازوگازمایع-۹۰۰ از طریق خط لوله ۲۶ اینچ انتقال گاز در میدان گچساران تزریق می گردد که طی نیمه اول سال ۱۳۸۵ روزانه حدود ۱/۲۹۷ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت مخزن گچساران جمع آوری شده که پس از فرآورش در ۴ ایستگاه تقویت فشار ضعیف و مایع گیری و شیرین سازی در پالایشگاه گازوگازمایع-۱۲۰۰ ، ‌۵/۱۳۷ میلیون فوت مکعب از آن به اضافه ۲/۷۰۰ میلیون فوت مکعب گاز گنبدی پازنان در ۱۷ حلقه چاه تزریق شده است . در مخزن بی بی حکیمه نیز از آبان ماه سال ۱۳۷۴ تا کنون تزریق گاز آغاز گردیده که طی نیمه اول سال ۸۵ روزانه حدود ۳۱/۱۷۸ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت میادین رگ سفید و بی بی حکیمه جمع آوری شده و پس از فرآورش در ۴ ایستگاه تقویت فشار ضعیف (ایستگاه رگ سفید-۱ در شرکت آغاجاری ) ،‌مایع گیری و شیرین سازی در پالایشگاه گاز و گازمایع-۱۳۰۰ و فشارافزائی در ایستگاه تقویت فشار قوی سیاهمکان ،‌۶۷/۵۶ میلیون فوت مکعب از آن باضافه حدود ۸۳/۷۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز گنبدی مخزن پازنان در ۴ حلقه چاه تزریق شده است .
گاز بعنوان یک انرژی استراتژیک و سرمایه ارزشمند ملی ، یکی دیگر از نعمتهائی است که به حد وفور در اختیار ملت بزرگ ایران قرار دارد . بطوریکه کشور ما از حیث ذخایر گاز ، مقام دوم را در جهان داراست . ذخائر عظیم گازی در شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران نیز از موقعیت ممتازی برخوردار است . درنیمه اول سال ۱۳۸۵ بیش از ۸۸ میلیارد فوت مکعب گاز همراه و ۱۶۶ میلیارد فوت مکعب گاز گنبدی پازنان-۲ ،‌ تولید و پس از جمع آوری و فرآورش در ۲۲ حلقه چاه مخازن گچساران و بی بی حکیمه تزریق شده است .

 

 

فهرست مطالب

آشنايي با شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران
تاريخچه
اهداف
توليد نفت
توليد و تزريق گاز
توليد گاز مايع و نفت
شرح وظايف
شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران
تاریخچه و موقعیت
مخازن و تأسیسات
تولید نفت
تولید و تزریق گاز
تولید گاز مایع و نفتا
اکتشاف نفت در ایران
چاهها:
روشهای استخراج نفت ازمخازن
تشکیلات چاه نفت
تشریح وسائل تاج چاه
عملیات تفکیک گازازنفت
علل نصب دستگاه تفکیک سرچاهی
طرزراه اندازی دستگاه تفکیک سرچاه:
دستگاه ثبت نفت وگاز:
طریقه چک کردن دستگاه ثبت جریان:
وسائل داخل دستگاههای تفکیک:
کنترل کننده سطح نفت:LIQUID LEVEL CONTROLLER
کنترل کننده سطح نفت زیاد:HIGH LEVEL CONTROLLER
لوله جریان نفت(FLOW LINE)
شیرایمنی تابش نورآفتاب(SUN RELIEF VALVE)
چندراهه(MANIFOLD):
طرزکاروسائل روی چندراهه:
لوله ارتباط مشترک(COMMON HEADER)
دستگاههای تفکیک(SEPARATORS):
بنک(BANK):
مخزن(TANKS):
گازپتونی:(BLANKET GAS)
لوله فشاردهنده:(PRESSURISING LINE)
تله نفت:(OIL TRAP KNOCK OUT VESSEL)
شیرتنظیم فشار(PRESSURE CONTROLLER)
شیرتخلیه سطح نفت(LEVEL CONTROLLER)
توربینها وتلمبه های برقی

 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
gozaresh-karamozi-bahrebardari-gach_404959_5967.zip1.5 MB

گزارش کارآموزی کارخانه نوشابه سازی بهنوش گچساران

گزارش کارآموزی کارخانه نوشابه سازی بهنوش گچساران گزارش کارآموزی کارخانه نوشابه سازی بهنوش گچساران      تعداد صفحات : 30     فرمت :   word   سلسله مصرفي شركت بهنوش گچساران : شركت بهنوش در سال 1376 احداث شده است كه از طرح هاي مقام معظم رهبري بوده است و تا سال 1380 ساخت پروژه ادامه پيدا كرده است . از اواخر سال 80 توليد آزمايش شروع شده است . از ابتداي سال 81 توليد كارخانه بهنوش شروع شده است و محصول نوشاب ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان