- دانلود پروژه , مقاله , پاورپوینت , انواع پرسشنامه بررسی انواع غشاهای پلیمری در تصفیه گاز طبیعی
تماس با ما ایمیل: nirvana70777@gmail.com شماره تماس ( فقط اس ام اس ): 09369459753

بررسی انواع غشاهای پلیمری در تصفیه گاز طبیعی

بررسی انواع غشاهای پلیمری در تصفیه گاز طبیعی

 

تعداد صفحات :  81  نوع فایل : WORD

projeha.net بزرگترین سایت دانلود پروژه و مقالات دانشجویی

بررسی انواع غشاهای پلیمری در تصفیه گاز طبیعی

 

فصل اول : مقدمه (تاريخچه گاز)
گاز طبيعي سابقه تاريخي طولاني دارد . گاز طبيعي از لايه هاي سنگي درون زمين واز ميان سوراخها و منافذ درون اين سنگها به سطح زمين مي رسد . در زمانهاي قديم وقتي رعد و برق صورت مي گرفت ، گاهي صاعقه باعث مي شد كه يكي از اين كانالها يي كه گاز طبيعي از درون آن خارج مي شد ، آتش بگيرد و شعله اي پر قدرت به وجود آيد . مردمان قديم كه هنوز با موضوع گاز طبيعي و وجود مخازن زير زميني آن آشنايي كافي نداشتند ، از چنين شعله هاي آتش ، به نام ( آتشي از درون زمين ) ياد مي كردند پارناسوس در هزار سال قبل از تولد مسيح در يونان مشاهده شده بود . اينطور كه روايت شده است ، روزي يك شبان يوناني كه گله ي بز و گوسفند خود را براي چرانيدن به كوهستان پارناسوس برده بود ، ناگهان شعله‌ي آتشي مزبور ، از طرف خدايان آنان بر پاشده و به آن لقب ( بهار سوزان ) را دادند . به همين خاطر بر روي آتش بهار سوزان معبدي بر پا كردند كه اين معبد بعد ها به معبد ( دلفي پيشگو ) معروف شد .
اين نوع شعله ها در سرزمين هاي مختلف از جمله هند ، ايران و عراق نيز ديده مي شد ، ولي هيچ كس نمي توانست علت آن را توضيح دهد . تا اينكه 500 سال قبل از تولد مسيح يعني حدود 2500 سال پيش ، چيني ها به فكر استفاده از چنين آتشي افتادند و اولين خطوط لوله را ايجاد نمودند و از اين آتش براي به جوش آوردن آب دريا و جداسازي نمك استفاده مي كردند . چيني ها از لوله هايي كه از جنس ني خيزران بود براي انتقال گاز طبيعي وتهيه ي آب قابل آشاميدن از طريق جوشاندن آب دريا استفاده مي كردند . سپس انگليسي ها بودن كه براي اولين بار به استفاده ي تجاري از گاز طبيعي براي روشنايي خانه ها و خيابان ها اقدام نمودند . البته گاز طبيعي كه در انگلستان عرضه مي شد از ذغال سنگ بدست آمد و بعدها استفاده از همين نوع گاز در آمريكا رايج شد كه البته اين نوع گاز از گاز طبيعي كه از درون زمين حاصل مي گردد نامرغوبتر است و محيط زيست را بيشتر آلوده مي سازد . در سال 1626 م ، كاشفان فرانسوي كه در آمريكا كار مي كردند ، در اطراف درياچه ي اري به منابعي از گاز طبيعي كه در اطراف آن منتشر مي شد بر خورد كردند .
233 سال بعد اولين صنايع گاز طبيعي آمريكا در همين منطقه و توسط شخصي بنام ادوين دريك پايه گذاري شد . براي انجام اين پروژه ، ادوين دريك تا عمق 21 متري زير زمين را براي يافتن گاز طبيعي حفاري نمود و سر انجام به منابع آن دست يافت .
گاز طبيعي چيست ؟
گاز طبيعي گازي است بي بو ، بي رنگ و بي شكل كه قابل اشتعال بوده و اگر سوزانده شود ، مقدار قابل توجهي انرژي در اختيار ما مي گذارد ، و بر خلاف ساير مواد سوختني ، هوا را بسيار كمتر آلوده مي سازد . گاز طبيعي مي تواند حرارت و انرژي را به ميزان دلخواه در اختيار ما بگذارد و به همين دليل است كه امروزه به مقدار زياد در سراسر جهان مصرف مي شود . گاز طبيعي عمدتا از متان تشكيل شده است ولي مي تواند ، پروپان ، اتان ، بوتان و اكسيژن نيز همراه داشته باشد .
اهداف مورد نظر در اكتشافات گاز طبيعي
اگر سوال كنند كه چرا بايد در جستجوي گاز طبيعي باشيم و آن را اكتشاف و استخراج كنيم بايد گفت كه براي انجام اين كار دلايل متعددي وجود دارد كه مهمترين آن ها عبارتند از :
1- ما براي گرم كردن خانه ها ، مدارس ، موسسات و بيمارستانها به انرژي گرمايي نياز داريم و اين را مي توانيم با سوزاندن گاز طبيعي بدست آوريم .
2- خوشبختانه مخازن زير زميني عظيمي از گاز طبيعي در بسياري از نقاط جهان از جمله كشور عزيزمان ايران وجود دارد و بنابراين مي توان به راحتي به اين ماده سوختني پر ارزش دسترسي داشت .
3- استخراج گاز طبيعي ، تقريباً شبيه به استخراج نفت مي باشد ، و به همين دليل تجربيات انسان در زمينه ي استخراج نفت مي تواند او را در استخراج گاز نيز ياري دهد و همين امر او را به استخراج و توليد گاز طبيهي تشويق مي كند .
4- گاز طبيعي سالمترين و مطمئن ترين ماده ي سوختني موجود بر روي زمين است و از ساير سوختهاي فسيلي بسيار كمتر محيط زيست را آلوده مي كند .
5- از بعضي موادي كه پس از استخراج همراه با گاز طبيعي بدست مي آيند ، در صنايع شيميايي براي توليد موادي مانند نايلون و ساير مواد پتروشيمي استفاده
مي شود و اين چشم انداز بزرگتري را براي انسان بوجود مي آورد ، تا استفاده هاي بيشتري از گاز طبيعي به عمل آورد .
6- گاز طبيعي ارزانتر از نفت مي باشد .
7- نفت و ذغال سنگ وقتي مي سوزند ، دوده و مواد مضر ديگري بوجود مي آورند كه فضا را آلوده مي سازند . استفاده از گاز طبيعي است سمي نمي باشد .
سهم گاز در تمدن فعلي بشر
گاز و نفت از پر ارزش ترين منابع انرژي روي زمين هستند . اين انرژي در اصل ا خورشيد بدست مي آيد كه در داخل بدن گياهان و موجودات زنده اي ذخيره گرديده كه ميليونها سال پيش زير زمين دفن گرديده اند . تمدن فعلي كه بر روي كره ي زمين وجود دارد و بخصوص پيشرفتهاي جديد همگي بخاطر وجود سه ماده ي ارزنده ي گاز ، نفت و ذغال سنگ بوده است . براي مثال برقي كه خانه ما را روشن مي كند مي تواند از يكي از مواد فوق مثلاً ذغال سنگ حاصل گردد . دستگاه خوراك پزي كه امروزه در آشپزخانه ها وجود دارد ، با نيروي گاز كار مي كند ، و بنزين حاصل از نفت اتومبيل ها ، كشتي ها و هواپيماها را به حركت در مي آورد با توجه به آنكه امروزه از گاز طبيعي مايع به عنوان سوخت اتومبيل هانيز استفاده مي كنند ، روز به روز بر اهميت نقش گاز در زندگي ما افزوده مي گردد .
جايگاه گاز طبيعي در دنياي امروز و آينده
امروزه گاز طبيعي به خاطر پاكيزگي و تميز بودن آن و اينكه به ميزان بسيار كمتري محيط زيست را آلوده مي كند ، مورد توجه قرار گرفته ، به مقدار زياد استفاده مي شود .
با اين كار ، هم انرژي مورد نياز جهت تامين گرما و حرارت براي خانه ها و موسسات فراهم مي شود ، و هم از آلودگي هوا و محيط زيست به ميزان زياد كاسته مي گردد و در بسياري از موارد نيز جهت روشنايي به كار مي رود . مواد سوختي ديگر نيز مانند نفت و گازوئيل ، دوده و دي اكسيد سولفور توليد مي كنند كه اين دو ماده نيز هوا را آلوده نموده و براي سلامتي انسان بسيار خطرناك هستند . با استفاده از گاز طبيعي در آينده نيز مورد استفاده قرار گيرد . حتي دانشمندان به دنبال اين هستند كه از گاز متان كه ماده اصلي گاز طبيعي در آينده موارد استفاده بيشتري خواهد داشت . اين يكي از نكاتي است كه مي بايست مورد توه قرار گرفته و ما را از مصرف بي رويه آن بر حذر دارد .
مراحل تشكيل نفت و گاز طبيعي
1- در زير سطح دريا و يا درياچه ها ، پلانكتون ها وجود دارد كه موجودات و يا گياهان بسيار ريز آبي هستند و از انرژي نور خورشيد براي خود استفاده مي كنند .
2- پس از آنكه پلانكتون مي ميرد ، بر روي بستر دريا قرار گرفته و بدتش متلاشي مي شود و در ميان گل و لاي از بين مي رود و تنها قسمتي از اندام آن كه روغني و يا به صورت چربي است باقي مي ماند .
3- آنچه كه باقيمانده به صورت لكه هاي قهوه اي سياه در گل و لاي محكم شده ي بستر دريا در مي آيد ، د در نتيجه آن انرژي نور خورشيد كه درونشان قرار دارد در اعماق بسيار پايين تر محفوظ مي ماند .
4- جايي كه لايه گلي قرار دارد گرم مي شود ولكه هاي دفن شده با نفت سنگين به بيرون ي ريزند .
5- هر چه كه لايه گلي پايين تر مي رود گرم تر مي شود ، و در نتيجه نفت بيشتري توليد مي گردد ، و زمانيكه لايه گلي بقدر كافي داغ شد ، نفت سبك و روان پديد مي آيد.
6- با گرمتر شدن لايه نفت جاري شده سبكتر و باز هم سبكتر مي شود و سر انجام ، گاز طبيعي كه بيشتر گاز متان مي باشد توليد مي گردد .

 

 

نتیجه گیری

منابع

 

 

 

انجام پروژه های مهندسی شیمی

پروژه های مهندسی نفت

پروژه های مهندسی شیمی

دانلود انواع پرسشنامه

دانلود پروژه های مهندسی شیمی

دانلود پروژه های مهندسی نفت


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
barresi-anva-ghesha-polimeri_401259_6085.zip2.1 MB

لیست پروژه های مهندسی شیمی،نفت و پتروشیمی

لیست پروژه های مهندسی شیمی،نفت و پتروشیمی لیست پروژه های مهندسی شیمی،نفت و پتروشیمی     تکنولوژی پینچ (Pinch) مقاله کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی مقاله شبیه سازی رآکتور سنتز متانول جداسازی گازها با استفاده از هیدارت میکروفیلتراسیون در تصفیه پساب صنعتی تولید انرژی الکتریکی از طریق سوزاندن زباله های شهری تصفیه و فرآورش گاز طبیعی با استفاده از مواد نانو ساختار بکارگیری غشا و فرآیند های غشایی بررسی مشکلات تولید نفت و گاز در جنوب ا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 500 تومان 100 تومان 80% تخفیف